תפוחי אדמה ברוטב פלפלים מדהים

תפוחי אדמה ברוטב פלפלים מדהים

פעם (כשהייתי צעירה) לא הבנתי למה צריך לרוץ כשאפשר ללכת , היום אחרי שנבדק בי חיידק הריצה אני לא מבינה למה ללכת כשאפשר לרוץ! לא תאמינו איך התחלתי לחשוב בכלל על ריצה: זה היה כשגרנו בלונדון במיקום פשוט מעולה בין הייד פארק לריג׳נט פארק. תמיד היה אפשר שם לראות אנשים רצים בפארקים וג׳ינג׳י פז היה רץ הרבה בפארק אבל זה לא מה שגרם לי לרצות לרוץ …

איך התחלתי לרוץ?

מה שגרם לי לרצות לרוץ היה חנות נייק הענקית בכיכר אוקספורד, החנות האהובה על הילדים שלי. 4 או 5 קומות של מוצרי ספורט שונים, קומה לכל נושא, מוסיקת מועדונים חזקה עם די ג׳י בכניסה וזהו אני כבר רוצה לעלות על בגדי ריצה ולצאת לריצה בפארק. כל כך רדוד אבל פשוט 🙂 אז אמנם לא התחלתי לרוץ בלונדון כמו שרציתי, מכיוון שברגע שהתחיל האביב התחיל גם לרדת גשם. האביב שהתכוננתי אליו וחיכיתי לו כמו שאני מכירה מישראל פשוט לא הגיע. אז כשחזרנו לארץ ג׳ינג׳ פז זכר לי את הרצון והתחיל להוציא אותי לריצות. זה התחיל ממש בקטנה אולי קילומטר או פחות לריצות הראשונות שלי ולאט לאט הגדלנו את נפח הריצה. לאחר כמה חודשים טובים של אימונים (בטח איזה שמונה לפחות) רצתי בפעם הראשונה (לדעתי בחיי) 10 ק״מ במירוץ של אלוני אבא.  ההרגשה היתה פשוט מופלאה! מאחת שלא רצה מאז הצבא או אפילו לפני (כי מי באמת זוכר את התקופה הזאת?!) לריצת שטח של 10 ק״מ.

באמצע הריצה, מוסיקה מאוד עוזרת
באמצע הריצה, מוסיקה מאוד עוזרת

לקחת אתגר כזה ולעמוד בו בהצלחה ואפילו בזמן סביר תחושת ההצלחה והסיפוק בעמידה באתגר שהצבתי לעצמי היתה מאוד משמעותית עבורי.

חצי המרתון הראשון שלי

כשהגענו לשליחות החלטתי שהגיע הזמן לעליית מדרגה ונרשמנו לחצי מרתון.

מחכים לרכבת ואוכלים קצת אנרגיה זמינה, בננה
מחכים לרכבת ואוכלים קצת אנרגיה זמינה, בננה

וואו באיזה אנרגיות מטורפות הייתי בריצה. יכולתי להמשיך לרוץ גם אחרי שעברתי את קו הסיום. אני אפילו לא יודעת להסביר במילים את התחושה הזאת כאילו הרגליים שלי היו נפרדות לחלוטין מהגוף שלי, היתה להן חיים ואנרגיה משל עצמן. ישר התחלתי לדמיין את עצמי רצה אפילו מרתון שלם. אבל כמה חודשים אח״כ נפצעתי מנפילה מטופשת שאפילו ספורטאים רציניים ומוכשרים צריכים להתאמץ ממש כדי להיפצע, קרעתי את הרצועה הצולבת בברך. עברתי ניתוח ושיקום די ארוך ולקח לי כמה חודשים טובים להתחיל לרוץ שוב. הריצה שלי השתנתה לחלוטין (נראה לי שאני פחות תחרותית עכשיו בריצה שלי, אין לי בעיה לעבור להליכה לפעמים במהלך הריצה כשאני מתעייפת ולעיתים ממש קרובות אני מאוד שמחה כשאני מגיעה לרמזור אדום- דברים שלא עלה בדעתי לעשות/לשמוח לפני הפציעה) אבל אני עדיין רצה ובשביל לסגור מעגל (וגם את השליחות) נרשמנו שוב לחצי מרתון. היום היה המרתון, עשרות אלפי משתתפים, מוסיקה ואוירה טובה. האמת שציפיתי שיהיה לי יותר קשה אבל הריצה ממש זרמה לי, רוב הריצה שמרתי על קצב אחיד ואפילו סיימתי בתוצאה טובה בשבילי.

על קו הסיום, מה כבר נגמר?!
על קו הסיום, מה כבר נגמר?!

אני יודעת שאני אמשיך לרוץ בכל מקום שאהיה בו ומי יודע אולי בסוף ארוץ גם מרתון שלם.

הטיפים שלי איך להתחיל לרוץ:

 1. אחת הסיבות שהתחלתי לרוץ היתה: שזה לוקח פחות זמן מאשר לצעוד! אז אם את לא מוצאת זמן לצאת לצעידה פשוט תרוצי את אותו המרחק שתכננת לצעוד:)
 2. להתחיל בקטנה, ולאט לאט להגביר – מתחילים לרוץ מרחק קצר וכל כמה ימים/ שבוע מוסיפים עוד קצת. יש כמה שיטות לרוץ אחת השיטות שקראתי עליה ויש אנשים שאפילו רצים מרתון בצורה הזאת: לשלב הליכה בזמן הריצה. לדוגמא: לרוץ 5 דקות ללכת דקה או שתיים וכדומה. גם אני לפעמים  משתמשת בשיטה הזאת: אם אני מרגישה שקשה לי להמשיך לרוץ אני פשוט הולכת דקה או שתיים מסדירה נשימה וממשיכה לרוץ.
 3. למצוא פרטנר לריצה מישהו שמחויב כמוך לריצה יכול להיות בן זוג או חברה.
  במרתון סנטיאגו הראשון שלי
  מאמן הריצה הכי טוב שהיה לי !

  אפשר למצוא היום הרבה קבוצות ריצה וזאת אופציה ממש מוצלחת לדעתי. אני רצה עם ג׳ינג׳י פז, הוא גם מדרבן אותי לרוץ וגם יכול לדבר ולהגיד כל מה שהוא רוצה בזמן שלי אין אויר לענות! ולפעמים כשהוא ממש מרגיז אותי אני אפילו רצה יותר מהר וזה משפר לי את התוצאה 🙂 אבל בעיקר משפר את הזוגיות . בנוסף חשוב לדעתי לרוץ עם מישהו שרץ פחות או יותר באותו הקצב. ניסיתי לרוץ כמה פעמים עם חברות שלא רצו באותו הקצב שלי והרגשתי שזה ממש מקשה עלי לרוץ.

 4. לשמוע מוסיקה קצבית- יש שירים שפשוט גורמים לך לרצות להמשיך לרוץ, הזמן עובר ואת לא שמה לב שאת רצה תוך כדי. יש כאלה שמקשיבים לספרים או לפודקאסטים, אני אישית מעדיפה מוסיקה.
 5. לקנות בגדים יפים ונעלי ריצה, מאוד חשוב שהנעליים יהיו נוחות ועדיף לקנות את הנעליים בחצי מידה עד מידה יותר גדולות ממידת הנעליים שלך- אני יודעת זה נשמע שטחי, אבל אם זה מה שיגרום לך לצאת לרוץ אז יאללה לכי על השטחיות.

  הנעליים החדשות שלי
  הנעליים החדשות שלי
 6. ללבוש את הבגדים המהממים שקנית ולצאת מהבית. אם קשה לך ישר להתחיל לרוץ אפשר ללכת ומדי פעם לרוץ קטעים קצרים.
 7. להציב יעדים כמו למשל ריצת 10 ק״מ תוך מספר חודשים (אבל במירוץ), הריצה של נייק בתל אביב מומלצת מאוד מבחינתי, אווירה כייפית האדרנלין זורם והרגליים רצות מעצמן. אבל לא באמת חשוב איזה מרוץ העיקר שיהיה מרוץ.

  במירוץ הלילה של נייק בתל אביב
  במירוץ הלילה של נייק בתל אביב

אם גם לכם יש טיפים נוספים איך התחלתם לרוץ אשמח לשמוע עליהם פה למטה בתגובות. אם עשיתי לכם חשק להתחיל לרוץ אז ברור שאני אשמח לשמוע על זה!

יש שטוענים שצריך לאכול פחמימות לפני הריצה אז הנה מתכון פרואני למנה ראשונה שכוללת רוטב פלפלים, תפוחי אדמה וביצים קשות. המנה נקראת בספרדית ״Papa a la Huancaina״ ובתרגום לעברית: תפוחי אדמה עם רוטב פלפלים מדהים.

רוטב הפלפלים המדהים המקורי העשוי מפלפלים פרואנים כתומים
Papa a la Huancaina עם פלפלים כתומים

רוטב הפלפלים הזה הוא ממש טעים. כרגיל אתם בטח כבר יודעים שאי אפשר למצוא כרגע בישראל פלפל פרואני ולכן הכנתי את המתכון עם פלפל ירוק חריף.

תפוחי אדמה עם רוטב פלפלים מדהים
Papa a la Huancaina עם פלפלים ירוקים חריפים

הטעם יוצא הרבה פחות חריף ומעט יותר מריר מהטעם של הפלפל הפרואני אבל עדיין יוצא רוטב נפלא. אני קצת התבאסתי שהרוטב לא יוצא כל כך חריף אז הוספתי כפית פפריקה חריפה וזה ממש שדרג את הטעם של הרוטב וגם את הצבע מכיוון שהצבע של הרוטב לא יוצא כל כך אטרקטיבי כמו הצבע של הרוטב שמכינים מפלפלים כתומים.

רוטב הפלפלים המדהים עם תוספת פפריקה אדומה חריפה
Papa a la Huancaina – תפוחי אדמה ברוטב פלפלים מדהים עם פלפלים ירוקים חריפים ופפריקה אדומה חריפה

תפוחי אדמה ברוטב פלפלים מדהים Papa a la Huancaina

לרוטב:

10 פלפלים ירוקים חריפים

16 קרקרים קטנים  

½ כוס חלב מרוכז (הוראות איך להכין חלב מרוכז אפשר למצוא כאן)

3 כפות גבינת ריקוטה

1 כפית פפריקה חריפה (למי שאוהב חריף או פחות לפי הטעם)

מלח

אופן ההכנה:

קוטמים את הפלפלים, חוצים לרוחב ומנקים מגרעינים.

מבשלים את הפלפלים כ – 45 דקות ברתיחה עדינה.

כאשר הפלפלים מוכנים מסננים אותם מהמים ומקלפים בעדינות את הקליפה מהפלפלים

מסירים את הקליפה מהפלפלים לפני הכנת רוטב הפלפלים המדהים
מסירים את הקליפה מהפלפלים

(בפלפלים האלו הקליפה ממש דקיקה אז תקלפו כמה שאתם יכולים) ומכניסים לבלנדר.

מוסיפים את הקרקרים, החלב, הגבינה, הפפריקה והמלח ומעבדים עד שמתקבלת תערובת חלקה, לא נוזלית מדי ולא סמיכה מדי.

טועמים ומתקנים תיבול במקרה הצורך.

להגשה:

4 תפוחי אדמה קלופים ומבושלים וחתוכים לפרוסות.

3 ביצים קשות פרוסות חתוכות לרבעים

זיתים שחורים פרוסים (לפי הטעם)

מעט חסה לקישוט.

בצלחת רחבה ושטוחה מניחים את פרוסות תפוחי האדמה ביחד עם הביצים הקשות. מפזרים מעל את הזיתים ומעל הכל שופכים את הרוטב ומעטרים עם חסה.

תפוחי האדמה לפני שמזגנו עליהם את רוטב הפלפלים המדהים
לפני הרוטב
תפוחי אדמה ברוטב פלפלים מדהים
תפוחי אדמה ברוטב פלפלים מדהים

יש לרוטב הזה הרבה שימושים ובהמשך אפרסם עוד מתכונים שבהם משתמשים ברוטב.

♦ בתאבון ♦

אם הכנתם את המנה הטעימה הזאת ספרו לי בתגובות איך יצא!

מחפשים עוד מנות ראשונות? נסו את:

סביצה קלאסי

רוצים לקרוא עוד סיפור שידרבן אתכם להתחיל לרוץ וגם תלמדו ממנו על הטמעת הרגלים חדשים? כנסו לפוסט שכתבה חברתי תמר גרינברג הלפמן

סדנאות בישול דרום אמריקאי

עשיתי לכם חשק ללמוד עוד על המטבח הדרום אמריקאי? אני מזמינה אתכם להצטרף לאחת מהסדנאות שלי, כל הפרטים פה

לא רוצים לפספס מתכון חדש? הרשמו עכשיו לקבלת המתכון ישירות למייל שלכם

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments

2 תגובות בנושא “תפוחי אדמה ברוטב פלפלים מדהים”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לא רוצים לפספס מתכון חדש? הרשמו עכשיו לקבלת המתכון ישירות למייל שלכם

לוגו

רוצים לקבל את המתכון הבא ישירות למייל שלכם?

× אשמח לשמוע ממך בוואטסאפ